006 - Z Noworosji do całego Świata ..................................................................................................... - UNREGISTERED VERSION

Idź do spisu treści

Menu główne:

006

Aktualności


2019-05-29 Rosyjski pracownik misji ONZ w Kosowie odniósł ciężkie rany głowyRosyjski pracownik misji ONZ w Kosowie Michaił Krasnoszczekow odniósł ciężkie rany głowy podczas zatrzymania przez kosowską policję, został skierowany na oddział intensywnej terapii – poinformował dr Zlatan Jelek ze szpitala w Mitrowicy, który zajmuje się pacjentem.

„Odniósł rany głowy, doszło też do złamania przedniej części czaszki, co zalicza się do kategorii ciężkich ran. Został uderzony kolbą w głowę, chociaż sam nie był uzbrojony” – poinformował lekarz.

Jak informowała wcześniej misja ONZ w Kosowie, we wtorek rano kosowsko-albańska policja zatrzymała dwóch pracowników misji, po czym zostali oni odwiezieni do szpitala z ranami. Ambasada Rosji w Belgradzie potwierdziła, że jeden z nich to obywatel Rosji Michaił Krasnoszczekow, i zażądała jego uwolnienia. Takie samo żądanie odnośnie obu pracowników ONZ padło ze strony specjalnego przedstawiciela sekretarza generalnego organizacji w Kosowie Zahira Tanina. Misja poinformowała później o uwolnieniu Rosjanina.

Wcześniej przywódca Serbii Aleksandar Vucic podjął decyzję ws. postawienia Sił Zbrojnych i jednostek specjalnych MSW kraju w stan pełnej gotowości po zatrzymaniu Serbów w Kosowie. Rzecznik prasowa rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że Moskwa rozpatruje zatrzymanie 13 Serbów przez kosowski specnaz jako kolejną prowokację Prisztiny. Oświadczenie w tej sprawie zostało opublikowane na stronie rosyjskiego resortu polityki zagranicznej.

Źródło


Szpital, w którym w przeddzień przywieźli dyplomata ONZ Michała Краснощекова i gdzie mu stawiali pierwszej pomocy, - jedyna działająca w Kosowie serbska klinika. Tutaj zbity zawodnikami косовского sił specjalnych rosjanina leczonych w oddziale intensywnej terapii.

Michał Краснощеков: "Stan u mnie jest zadowalająca, chociaż u mnie uszkodzenie kości na twarzy. I potrzebuję ewakuacja w Belgradzie, w której utrudniają косовские władzy. Mam nadzieję, że kierownictwo misji ONZ szybko rozwiąże ten problem".

Władze nieuznawanej republiki naprawdę długo opierali się wyjazdu dyplomaty z Kosowa, domagając się zdjąć z niego odporność.

Michał Краснощеков: "U nich własną interpretację wydarzeń. Najlepszą obroną jest atak. Dlatego starają się zrzucić odpowiedzialność na mnie, jako przedstawiciela ONZ, i wykorzystać to do swoich celów politycznych. Ta jasne".

Negocjacje w sprawie jego ewakuacji w Belgradzie chodził cały dzień i nadal zakończyły się sukcesem. Na samochodzie misji ONZ i w towarzystwie pogotowia Краснощеков udał się do stolicy Serbii. Jeszcze przed wyjazdem powiedział dziennikarzom, że atak sił specjalnych nie było dla niego zaskoczeniem. To działa na Bałkanach 20 lat, wiele widział, a już na pewno dobrze zaznajomiony z tym, jak działają elektrownie jednostki nieuznawanej republiki.

Michał Краснощеков: "To jest moja praca i moje życie. I jedno jest nierozerwalnie związane z drugim. I pracuję bardzo dawno temu na Bałkanach, dla mnie ta sytuacja nie jest nagła".

Sam Краснощеков nie mówi szczegółów swojego zatrzymania. Jako pracownik ONZ nie ma prawa robić takie wypowiedzi. Sama misja na razie tylko krótko informuje, że dyplomata został ranny, wykonując swoje obowiązki.

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego